top of page
ERKEKLER, ERKEKLİK VE ŞİDDET - Murat Göç Bilgin
ERKEKLER, ERKEKLİK VE ŞİDDET - Murat Göç Bilgin

25 Kas Cmt

|

Bergama

ERKEKLER, ERKEKLİK VE ŞİDDET - Murat Göç Bilgin

Seminer, erkeklik, ataerki ve şiddet ilişkisini farklı yönleri ile tartışmayı amaçlamaktadır.

Saat ve Yer

25 Kas 2023 16:00 – 18:00

Bergama, Turabey, Hacı Yamak Sk., 35700 Bergama/İzmir, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Erkeklik inşası, şiddetin birçok fiziksel formu ile iç içe geçmiştir. Erkek olma süreci, fiziksel şiddetten ekonomik ve sözlü şiddete kadar farklı formlarda şiddetin hem faili hem de nesnesi olma sürecidir. Erkekler çocukluktan yetişkinliğe kadar çeşitli aşamalarda şiddeti normalleştirir, yaygınlaştırır ve ussallaştırırlar. Bu sebeple, erkekler için şiddet bir varolma biçimidir; kendilerini ifade etmeyi ve başkaları ile ilişki kurmayı şiddet yolu ile öğrenirler.

Şiddet sarmalında kendi benliklerini yitiren erkekler, kendilerini bulmak ve kendi varlıklarını anlamlı kılmak için daha çok şiddete başvururlar; şiddet hem erkeklerin varoluş enerjisini aldıkları güç hem de onları içten içe tüketen bir düşmandır.

Bu seminer, erkeklik, ataerki ve şiddet ilişkisini farklı yönleri ile tartışmayı amaçlamaktadır.

25 Kasım Cumartesi saat 16.00 Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı

Murat Göç Bilgin hakkında: 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde Doçent, Amerikan Çalışmaları alanında Doktora, Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında Uzman, Eleştirel Erkeklik Çalışmaları alanında Uzman, Uluslararası ve Ulusal STK'lara Danışman, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Erkeklerin ve Erkek Çocuklarının Katılımı konusunda Uzman Eğitmen.

Dr. Serpil Sancar ile birlikte Men and Masculinities in 20th Century American Literature kitabının yazarı, Men, Masculinities, and Gender Equality kitabının eş yazarı, Erkeklikler ve erkek ve oğlan çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitliğine dahil edilmesi üzerine akademik ve akademik olmayan makaleler yazdı, eğitmen ve danışman olarak çeşitli projelerde yer aldı. Türkiye'nin dört bir yanındaki sivil toplum kuruluşlarında, üniversitelerde ve belediyelerde seminerler verdi ve halka açık konuşmalar yaptı. Türkiye merkezli Eleştirel Erkeklik Çalışmaları İnisiyatifi'nin kurucu üyesi. 

Masculinities Journal'ın kurucu editörü. Eşitlikçi Erkekler Ağı'nı kurdu. Daha fazla bilgi için  www.mgocb.wordpress.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page