top of page
EŞİTLİK DEDEKTİFLERİ
EŞİTLİK DEDEKTİFLERİ

13 Oca Cmt

|

Bergama

EŞİTLİK DEDEKTİFLERİ

Ceren Suntekin ile çocuklar için toplumsal cinsiyet eşitliği atölyesi "Eşitlik Dedektifleri" 13 Ocak'ta gerçekleşecek.

Saat ve Yer

13 Oca 2024 11:00 – 17:00

Bergama, Turabey, Hacı Yamak Sk., 35700 Bergama/İzmir, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Hey Çocuklar,

Bergama, Eşitlik Dedektiflerini Arıyor!

Sizce renklerin cinsiyeti olur mu? Peki pilot deyince neden aklımıza hemen erkekler geliyor? Külkedisinin hayatı neden bir prensin onu seçmesine bağlı? Bu sorular ışığında gelin birer dedektif gibi mahallemizde, ailemizde, okulumuzda eşitlikle ilgili ipuçlarını bulalım. Birlikte eşit yaşamanın yollarını arıyalım.

Atölyede doğduğumuzda bize verilen cinsiyet için yetişkinlerin, toplumun, kültürün beklentilerine bakacağız. Acaba bu beklentiler, bizim gerçekten haklarımızla yaşamamız için destekleyici mi yoksa engelleyici mi? Engelleyici olmaması için biz neler yapabiliriz, neleri değiştirebiliriz?

Atölye Oturumları:

Atölyeye 13 Ocak’ta 2 grupta gerçekleşecek:

1.GRUP:  9-10 yaş, Saat: 11.00-13.00 arasında

2. GRUP: 11-12 yaş, Saat: 15.00-17.00 arasında

Atölyede neler olacak?

Resim yapacağız, oyun oynayacağız, konuşup tartışacağız, posterler hazırlayacağız.  Ve 14 Ocak’ta ürettiklerimizden Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı'nda bir de sergi açacağız.

Atölyeye gelirken kendi boyama kalemlerini ve  kağıtlarını getirebilirsin.

Kontenjan:

Her grup için katılım 15 kişiyle sınırlıdır.

Not: Atölyede çekilen fotoğraflar genel perspektif ile çekilecek, rızası olmayan çocukların fotoğrafları sosyal medyada paylaşılmayacaktır

Kayıt Formu: 

Atölye Yürütücüsü hakkında:

Ceren Suntekin

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümünde tamamladıktan sonra bilim uzmanlığını aynı üniversitenin Sosyal Hizmet Bölümü yüksek lisans programında çocuk ve gençlik alanından aldı. Odaklandığı alanlar çocuk hakları ve çocuk katılımı, medyada çocuk hakları; hak temelli iletişim stratejileri ve kapsayıcı politikalar, toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsel sağlık, ayrımcılıkla mücadele, hak ihlallerine karşı koruyucu önleyici çalışmalar ve yerel yönetimler için eşitlik ve kapsayıcılıktır. Tarlabaşı Toplum Merkezi’nin kurucularından biri olan Suntekin; daha sonra mülteci çocuklar ve gençlerle de çalışmıştır. 2017’de Sarıyer Belediyesi’nde çocuk hakları danışmanı olarak görev almış; 2018’de Şişli Belediyesi Eşitlik Birimi’ne geçerek yerel yönetimlerle çalışmaya başlamıştır.  Suntekin, bir dönem yönetim kurulunda olduğu Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nin ve yerel yönetimlerin kapasitesini geliştirme amacıyla çalışan Yereliz Derneği'nin çocuk ve gençlik alanındaki çeşitli çalışmalarında görev almaya ve içerik geliştirmeye devam etmektedir. Bağımsız olarak hak temelli çalışan çeşitli sivil toplum örgütleri, sosyal girişimler, sivil aktörler ile eğitim-danışmanlık, mentörlük, kolaylaştırıcılık ve içerik geliştirme çalışmaları gerçekleştirmekte çocuk katılımını odağına alan ve çocuklar için alan açan Sivil Sesler Çocuklardan sayfası için editörlük yapmaktadır. Renkleri ve çizim yapmayı nefes almakla eş tutan Suntekin, son zamanlarda sanatın etkili ve yaratıcı gücünü hak temelli işlerle birleştirmekten büyük keyif almaktadır.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page