top of page
PİNDASOS'UN KAYALARI
PİNDASOS'UN KAYALARI

15 Ara Cum

|

Bergama

PİNDASOS'UN KAYALARI

Fotoğrafçı Özlem Günel’in "Pindasos’un Kayaları" belgesel fotoğraf sergisi taş ocağı işletmelerine karşı süren direnişi konu ediniyor.

Saat ve Yer

15 Ara 2023 18:30 – 08 Oca 2024 18:30

Bergama, Turabey, Hacı Yamak Sk., 35700 Bergama/İzmir, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Madra Dağı, Hellenistik Dönem’de suyu bol yerleşim anlamına gelen “Pinda Assa”dan alır ismini: Pindasos! Pindasos, Kozak Yaylası’na uzanan kısmında toprağın derinliklerine kadar uzanan dev granit kayalarla güçlenir. 

Birçok endemik bitki türünün yanı sıra çam fıstığı üretiminin de merkezi olan Kozak Yaylası, 80’li yıllardan bu yana sürekli yenileri açılan, var olanların kapasite artışı yaptığı yüze yakın taş ocağı ve altın madeni işletmelerinin işgali altında ve tarihinin en büyük talanını yaşıyor.

Fotoğrafçı Özlem Günel’in "Pindasos’un Kayaları" belgesel fotoğraf sergisi taş ocağı işletmelerine karşı süren direnişi konu ediniyor. Ayvatlar ve Okçular köylerindeki protestolardan da fotoğrafların yer aldığı çalışmanın büyük bir bölümü Okçular Köyü’nde gerçekleşti. Köyde yüzlerce yıldır Pindasos’un kayalarıyla birlikte yaşayan yöre halkının ve özellikle kadınların taşıyıcısı olduğu direniş, çevre platformları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte devam ediyor.

15 Aralık Cuma günü saat 18.30'da açılacak olan sergi 8 Ocak'a kadar  cuma, cumartesi, pazar ve pazartesi günleri saat 14.00 - 19.00 arasında Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanında izlenebilir.

Özlem Günel Hakkında. 

Uzun yıllar  yurt içi operasyon sorumlusu olarak turizm sektöründe çalıştı. TÜRSAB Kültür turizm komitesi ve iç turizm komitesinde yer aldı. Fotoğrafa ilgisi 2017’de başladı. 2022’de Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık sertifika programı eğitimi aldı. İlk fotoğraf serileri, çevrimiçi editoryal fotoğraf projesi olan "Korona Günlerinde Fotoğraf"ta 2020 yılında yayınlandı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünde öğrenci olan Özlem Günel, iklim değişikliği üzerine fotoğraf serileri üzerinde çalışıyor. Ayvalık'ta yaşıyor. 

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page