top of page
Suyun Taşıdıkları
Suyun Taşıdıkları

06 Tem Cmt

|

Bergama

Suyun Taşıdıkları

Suyun Taşıdıkları sergisi artık suyu eskisi gibi akmayan Selinos Çayı’nın yüzyıllar boyunca tanıklık ettiği bir geçmişin toplumsal hafızada biriktirdiklerine odaklanıyor.

Saat ve Yer

06 Tem 2024 18:30 – 29 Tem 2024 19:00

Bergama, Turabey, Hacı Yamak Sk., 35700 Bergama/İzmir, Türkiye

Etkinlik Hakkında

SUYUN TAŞIDIKLARI:

Selinos ve Kentsel Belleğin İzleri

6-28 Temmuz 2024

Açılış: 6 Temmuz Cumartesi, 18.30

Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı

Katılımcı Sanatçılar: Borga Kantürk, Elif Aybüke Akdere (Cio), Eren Sulamacı, Ezgi Ceren Kayırıcı, Ezgi Yakın, Gökçe Süvari, Günseli Baki, Pınar Boztepe Mutlu, Sarp Keskiner, Metehan Kayan ve Yazı Ece Köz

Proje yürütücüleri: Karantina Kolektifi ve Sarı Denizaltı İnisiyatifi

Suyun Taşıdıkları sergisi artık suyu eskisi gibi akmayan Selinos Çayı’nın yüzyıllar boyunca tanıklık ettiği bir geçmişin toplumsal hafızada biriktirdiklerine odaklanıyor. Nisan ayında Bergama’da Sefa Taşkın, Bülent Türkmen ve Fatih Kurunaz rehberliğinde gerçekleşen saha çalışmaları ve bellek atölyesinden yola çıkan sanatçılar kültürel hafızanın izini sürerken, geçmişle şimdiyi birbirine bağlıyor, şimdiyi geleceğe taşımaya niyetleniyor.

Kent belleğinin katmanlarını su ile çevresinde yaşayanların kurduğu ilişkiler, etrafında şekillenen kültürlerin anlatıları, doğanın ve kültürel mirasın tahribatı ile günümüz kültür endüstrisi çerçevesinde inceleyen sanatçılar, hafızayı zamanlar ötesi bir şekilde ele alırken kimi zaman da var olan anlatılara yeni hikâyeler ekliyor.

Suyun hafızası üzerinden Bergama’nın belleğine yeniden birlikte bakmayı öneren sergi 29 Temmuz’a kadar Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı’nda görülebilir.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page