top of page
Tersine Çevir
Tersine Çevir

25 Kas Cmt

|

Bergama

Tersine Çevir

“TERSİNE ÇEVİR” cinsiyet farklılıklarından kaynaklanan ve eşitsiz güç ilişkisine yol açan yapıların nasıl değiştirileceğini tartışan toplumsal cinsiyet eşitliği atölyeleri ile seminerler, sanatçı sunumları, tiyatro oyunları, sergi ve sanatçı konuşmalarıyla farklı disiplinlerde etkinlikleri kapsıyor

Saat ve Yer

25 Kas 2023 16:00 – 30 Nis 2024 16:00

Bergama, Turabey, Hacı Yamak Sk., 35700 Bergama/İzmir, Türkiye

Etkinlik Hakkında

“TERSİNE ÇEVİR”  başlıyor! Tersine Çevir projesi, cinsiyet farklılıklarından kaynaklanan ve eşitsiz güç ilişkisine yol açan yapıların nasıl değiştirileceğini tartışan toplumsal cinsiyet eşitliği atölyeleri ile seminerler, sanatçı sunumları, tiyatro oyunları, sergi ve sanatçı konuşmalarıyla farklı disiplinlerde etkinlikleri bir araya getiriyor. Kasım ayından nisan ayına kadar her ay gerçekleşecek etkinliklerle eşitsizliği temellendiren ve toplumsal bir uzlaşı haline gelen algıları tersine çevirmek için farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Patriyarkanın hayatımızın her alanında yeniden üretilmesine karşı değişim umudunu yeşertiyor ve farklı bir bakış açısıyla dünyaya bakabilmenin mümkün olduğunu gösteren etkinliklerle bir diyalog ortamı oluşturuyor. “TERSİNE ÇEVİR”, toplumsal cinsiyet eşitliğini günlük hayatımızdaki eril tahakkümün gerçekleştiği farklı alanlarda kültür sanat etkinlikleri aracılığıyla tartışarak politik, kültürel ve toplumsal önemini vurguluyor.

Tersine Çevir, Kasım ayında Murat Göç Bilgin’in erkeklik, ataerki ve şiddet ilişkisini farklı yönleri ile tartışan “Erkekler, Erkeklik ve Şiddet” semineri ile başlıyor. Aralık ayında Azadeh Ramezani Tabrizi’nin sanatçı konuşması ve klişeleşmiş yargıları kırarak eşit ebeveynlik kavramını işleyen Umut Aslan’ın “Babalık Rolü ve Babalık Algısı” semineri ile devam ediyor. 

Ocak ayında politika ile komedinin iç içe geçtiği; birey ve özgürlük meselelerini tartışan Tiyatropolis’in “Parkta Güzel Bir Gün” tiyatro oyunu ile Ceren Suntekin’in farklı yaş gruplarındaki çocuklarla yapacağı “Eşitlik Dedektifleri” atölyesi ve Nurgül Öz’ün cinsiyet gibi sabit, belirli ve karşıtlıklar üzerine oluşturulmuş bir anlayışın içinde değişkenlik ve belirsizlik için yer açmayı tartışan toplumsal cinsiyet eşitliği atölyesi gerçekleşiyor. Ömer Tevfik Erten’in sanatçı konuşması ve Pınar Boztepe Mutlu’nun  “Ekofeminist Söylem ve Sanatsal Anlatı” semineri ise Şubat programında. 

Atölye ve seminerlerin yanı sıra Günseli Baki’nin “Feminist Eleştiri ve Sanat”, Aysel Yıldırım’ın “Feminist Tiyatro” sunumları ile Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun “Bir Kadın Uyanıyor” oyunu mart ayı boyunca yapılacak etkinlikler arasında. Projenin aralık ayında başlayacak olan “Geceyi Yürümek” sanat atölyesinin sergisi ise 8 Mart’ta Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı’nda izleyicilerle buluşuyor. Etkinlikler nisan ayında Bora Çınar’ın sanatçı konuşmasıyla ve Neslihan Arol’un erkek egemen olan meddahlık geleneğine farklı bir yorum katan “Araba Murat, Cümbür Cemaat: Bir Meddah Yolculuğu” oyunu ile sona eriyor.

“TERSİNE ÇEVİR” bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Yapısal Destek Programı tarafından finanse ediliyor.

https://www.culture-civic.org 

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page